پنج شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۷:۲۴ ب.ظ
کنسرت تنها راه تخلیه هیجان؟!
فریبا توکلی
مشکل فرهنگی، هنگامی جدی می شود که نخبگان و افراد در مسند مدیریت فرهنگی، معنای حقیقی نشاط و سرور را ندانند، یا انکار نمایند و یا آن که صورت دنیوی و سکولار آن را به رسمیت بشناسند و هدف قرار دهند

سلام سبزواران: فرهنگ از واژه های علوم انسانی است که قائدتاً تعاریف متعددی بر آن می باشد، حد مشترک این تعاریف را چنین داریم: مجموعه هنجارها باورها و مرسومات، رفتارهای رایج که ریشه در ارزش های اعتقادی یک ملت دارد،،
مدیریت غلط فرهنگی موجب تغییر ارزش ها میشود، به نوعی که برای برخی امور ارزش ساختگی‌ قائل می شود. و آن امر را جز عناصر فرهنگ جامعه نهادینه می کند.

بر باید ها و رفتارهای هزینه بری که هیچ ریشه ای در ارزش های واقعی ندارد دامن می زند، و اینگونه هزینه های غیر ضروری بر زندگی انسان حاکم می شود! و از طرفی افرادی که در ترویج این امور نقش دارند به منافع مادی و حزبی خود می رسند!

همه‏ انسان‏ها, ضرورت و نیاز به شادی رو درک می کنند، چون نیاز فطری انسانه! غم و شادی، از اموری هستند که در روح و جسم انسان تاثیر می گذارند؛ روح اثر رو می گیرد و بازتاب اون در جسم نمایان می شود، به لحاظ تاثیر بر روح، ذو مراتب و در یک سطح نیستند؛ از نازل ترین و آنی ترین سطح شروع می شود تا شادی های پایدار روحی و روانی..

بالاترین سطح شادی زمانی است که فرد در آزمونها و ابتلائات دنیوی بر رعایت تعالیم دین در زندگی مواظب دارد از مسیر این مواظبت به تعالی روحی می رسد، تا انجا که امور دنیوی، نمی توانند در او، تأثیر شادی هیجانی یا غم داشته باشند. آیه ۲۳ سوره حدید، به سِر ابتلائات دنیوی بر فرد دین دار، اشاره دارد: «لکیلا تأسوا علی مافاتکم و لاتفرحوا بما اتکم!»  “این به خاطر آن است که برای آنچه شما فوت شده تاسف نخورید، و به آنچه به شما داده است دلبسته و شادمان نباشید، و …

نازل ترین سطح شادی، همین شادی های محدود و محسوس هستند که حاصل تاثیر عوامل هیجانی بر افراد می باشد، با توجه به سطح هیجانی که بر مخاطب می دهند موجبات خنده  یا حتی رقص و حرکات موزون و یا خواندن و قهقهه زدن آنها رو فراهم می کنند. که گاهی منع صریح شده اند چون از تعالی روح انسان جلوگیری می کنند، و او را در مرحله همان لذت های شهوانی نگه می دارند،،

اما نوعی که صبغه لهوی نداشته باشه، منعی ندارد، و اگر با محتوا باشه، حتی بسیار به تعالی روحی جامعه کمک کننده خواهد بود، همچنان که اگر در توصیه رهبری درباره موسیقی خوب و بد این مورد را با بیان خواندنی توضیح داده اند، کافی است به متن اصلی اقا مراجعه بفرمائید!

لذا انبساط خاطری از فراغ موسیقی شادی مطلوب بر ذهن مخاطب می نشیند منطقی و لازم است که انواع مطلوب و هدف دار آن رو که با محتوای معارف دین فرهنگ سازی کرد،
حتی میشود مجالس مفرحی را ترتیب داد که اصلا ربطی به اعیاد ملی یا مذهبی نداشته باشند! اما با محتوا، یعنی شادی هدف دار.. چرا که منطق دین بر نشاط پایدار استوار است، حتی اون گریه ای که بر مصایب اهل بیت (ع)، نتیجه اش خوشحالی باطنی است؛ که در وصف نمیاد!

اسلام با هر عاملی که، به نحوی زمینه انحراف، بیماری، غفلت، خود فراموشی و خدا فراموشی را فراهم کند، مخالف است و همواره اموری را ترویج و تشویق می کند که یاد خدا و توجه به توحید و ذات هستی را در انسان نهادینه کند.

سر این روش در آن است که ساخته شدن انسان و شکوفا شدن استعدادهای او در پیوند بیشتر با یاد خدا و نزدیکی روحی به اوست،، لذا گسترش عوامل غفلت زا و افراطی در حقیقت ناقض غرض اصلی دین و مانع تحقق هدف زندگی انسان است.

مشکل فرهنگی، هنگامی جدی می شود که نخبگان و افراد در مسند مدیریت فرهنگی، معنای حقیقی نشاط و سرور را ندانند، یا انکار نمایند و یا آن که صورت دنیوی و سکولار آن را به رسمیت بشناسند و هدف قرار دهند که در این صورت عملکرد مدیریت فرهنگی به جای آنکه در جهت حراست، حفاظت، بسط زمینه ها و ذخیره های فرهنگی مطلوب عمل کند در مسیر حذف و نابودی آنها عمل می نماید.

و در آخر
روی سخنم با عزیزان محترمی است که برای کنسرت کارکرد مثبت تخلیه هیجان را ذکر کردند، در پی این هستند با برگزاری کنسرت جامعه را از لحاظ تامین نشاط و جلوگیری از افسردگی واکسینه نمایند!

چند سوال از این عزیزان دارم:

برگزاری کنسرت چه سطحی از نشاط رو برای افراد به ارمغان می آورد؟!

و اینکه، کنسرت فرهنگ عمومی جامعه رو در چه زمینه هایی ارتقا می دهد که اگر بر اجرای آن تاکید نشود از تمدن جیرفت به دور است؟!

اگر فرضاً برگزاری کنسرت موجب ارتقای فرهنگ (بماند که نوع ارتقاء ش هم مشخص نیست!) عموم جامعه است، آیا استفاده از آن در توان مالی عموم مردم نیز می باشد، که بشود هدف آن را ارتقای فرهنگ عامه جامعه دانست؟!

آیا راه بهتری نیست، بشود نشاط های هدف دار جمعی را برای استفاده عموم افراد جامعه مروج شد؛ برگزار کرد؛  فرهنگ سازی نمود؟!
✍ فریبا توکلی

گالری
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • ۶
تبلیغات