دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ | ۲۰:۴۰ ب.ظ
آنچه در جلسه شورای شهر جیرفت گذشت
نظرات صریح موافقین و مخالفین شهردار منتخب/ پایان لج بازی ها در شورای شهر نزدیک است
عضو شورای شهر جیرفت گفت: متاسفانه دست هایی در پشت این شورا راههایی را میروند که هیچ یک در راستای منافع این شهر نیست و آنان فقط آن چیزی که مدنظر خودشان است را میخواهند.

سلام سبزواران: شروع جلسه با رئیس شورای شهر بود که در همان ابتدای سخن به گلایه از رسانه هایی که به زعم ایشان در تنور اختلافات دمیده بودند پرداخت.
محمدعلی امیرمحمدی گفت: در طی این مدت بی مهری های زیادی از سوی برخی رسانه ها صورت گرفت، یکبار تیتر زدند شورا با استاندار سرشاخ شده و بار دیگر با یک حکم موقت تیتر زدند توفان اقلیت بر علیه اکثریت و…

وی ادامه داد: در حالی که ما باید پاسخگوی محبت مردم با خدمت خود می بودیم، اما در طی این مدت وارد حاشیه هایی شدیم که جز خسارت برای شهر چیزی را در پی نداشت.

رئیس شورای شهر در ادامه صحبت خود افزود: در همین مدتی که شهر شهردار نداشت آمدند پست عوارضی ورودی شهر که نفع آن نه فقط برای جیرفت، و بلکه برای عنبرآباد، بلوک، دوساری و… هم بود با یک نظریه قضایی که مربوط به سنوات قبل بود متوقف کردند، در حالی که در شهرهای شمالی از وسایل نقلیه سبک هم عوارض دریافت می کنند.
وی در پایان تصریح کرد: من متاسفم که عید هم از راه رسید و استاندار و نماینده محترم برای حل این موضوع تدبیری چاره نکردند .

خانم دلیری دیگر عضو شورا در این هنگام به اعتراض گفت: اگر دنبال حل موضوعید چرا فقط روی همین یک نفر اصرار دارید؟
امیرمحمودی در پاسخ گفت: شهرداری که طبق مصوبه شورا انتخاب شد و مصوبه لازم الاجرا شد دیگر کسی نمی تواند آن شهردار را بردارد، مگر اینکه قانون استیضاح اعمال بشود.
و خانم دلیری در ادامه گفت: خلاصه همه ما اینجا هدف مان دلسوزی برای شهر است.

رضا سالاری که پیش از این دو بار در کلام امیرمحمودی پریده بود و هر بار با تشر رئیس شورا سخن خود را بریده بود بالاخره نوبت به او رسید.
سالاری با بیان اینکه ما باید به تفکرات سیاسی هم احترام بذاریم و حضرت آقا فرمودند رأی مردم حق الناس است اظهار داشت: قانون گذار می گوید مرجع انتخاب شهردار در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر استانداره و شورا فقط پیشنهاد میدهد. و اگر گزینه شورا مورد موافقت واقع نشد، شورا اگر مصر به گزینه قبلی خود باشد باید صورت جلسه ای با امضای حداقل دو سوم اعضا برای شورای حل اختلاف بفرستد اما این اتفاق نیفتاده است.
سالاری ادامه داد: در تاریخ ۱۳۹۶/۹/۱ آقای موسوی معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری به رئیس شورا نامه زده که فرد معرفی شده احراز صلاحیت شهرداری ندارد و ما باید از گوشه و کنار متوجه این موضوع بشویم و وقتی هم به رئیس شورا میگوییم، میگوید این نامه برای رئیس شورا بوده و به شما ربطی ندارد!
وی که بیش از وقت مقرر صحبت کرده بود چندین بار با تذکرات مکرر رئیس شورا مواجه شد و این بخش از صحبت های ایشان اینقدر کلام در کلام شد که ما و مستمعین دیگر از رسانه ها هیچ کدام متوجه نشدیم.

در اینجا نوبت به روح الله میرکهنوج دیگر عضو شورا رسید.
میرکهنوج خطاب به سالاری گفت: خوبه اگر ما از حق الناس حرف میزنیم به همه اش قائل باشیم.
وی سپس افزود: طبق تبصره ۳ ماده ۸۰ بعد از معرفی شهردار توسط شورای شهر، استاندار موظف است(تاکید دوباره بر لفظ موظف) ظرف ۱۰ روز حکم شهردار را صادر و یا اگر واجد شرایط نیست این را با مدارک و مستندات ظرف ۱۰ روز به شورا ارائه بدهد.
میرکهنوج همچنین از قانون دیگری گفت: که مصوبات شورای شهر بعد از ٢ هفته لازم الاتباع خواهد بود.
وی افزود: در این مورد قانون ٢ هفته اعمال شده است چرا که شرایط ذکر شده از سوی مرجع انتخاب هیچکدام اعمال نشده و استانداری تازه بعد از ٧٠ روز برداشته نامه ای بدون ذکر مستندات به شورا ارائه کرده است!
وی در پایان با تاکید بر التزام به تصمیم مراجع قانونی و لزوم تبعیت از آن اذعان داشت: ما اگر در شورا مصوبه ای را می گذرانیم این حق قانونی ماست و نباید تحت اعمار زور از بیرون آن را تغییر دهیم.

در این هنگام نوبت به دیگر عضو شورا رسید.
حمید نعمتی سخن خود را اینگونه شروع کرد: عزیزان و سروران جایگاه شورا جایگاه بسیار مهمی است و این را ما باید بسیار بهش اهتمام بورزیم.
وی افزود: این موضوع با دعوا و تو سر هم زدن حل نمی شود و ما باید با تفاهم و خرد جمعی در این باره به یک تصمیم برسیم.
وی با انتقاد از بعضی رفتارها در داخل شورا اظهار داشت: پذیرفته نیست ما بعنوان اعضای شورا یک چماقی بگیریم به دست مان و متاسفانه این تبدیل به یک فرهنگی برای دیگران هم که از بیرون ما را نظاره می کنند میشود.
وی با اذعان به اینکه همه ما دغدغه مان توسعه و آبادانی این شهر است افزود: متاسفانه دست هایی در پشت این شورا راههایی را میروند که هیچ یک در راستای آبادانی این شهر نیست و آنان فقط آن چیزی که مدنظر خودشان است را میخواهند، نه آن چیزی که در راستای منافع عمومی این شهر است.
نعمتی با بیان اینکه همه ما در این ماجرا لج و لجبازی بخرج دادیم و اول از همه خود من، خاطر نشان کرد: این لجاجت ها باعث یکسری مسائل شد و باعث شد که ما به هم نزدیک نشویم.
وی در پایان با بیان اینکه در کنار استاندار بودن را برای توسعه شهر بسیار مهم میداند تصریح کرد: این مهم را باید  مدنظر قرار دهیم و آن موقع همه با هم و در کنار هم و با گذشتی که باید داشته باشیم یک تصمیم درستی برای این شهر بگیریم.

با اتمام صحبت نعمتی، حسین مشایخی دیگر عضو شورا که جلدی از کلام ا… مجید در جلوی خود داشت سخن خود را اینگونه شروع کرد: آقا در محضر این قرآن من به شما نگفتم بیایید یک فرصت ۶ ماهه به این شخص بدهید؟ من از روز اول به شما نگفتم من با این سه نفر نیستم و با شما هم نیستم و طرف آن گروهی هستم که بهترین تصمیم را بگیرد؟
مگر شما نمی گویید تابع قانونید، اما چرا وقتی ما حکم دیوان عدالت اداری در مورد قانونی بودن فعالیت شهردار منتخب گرفتیم، چرا از این حکم تبعیت نکردید؟
مشایخی که مشخص بود مخاطب سخنش سه عضو اصلاح طلب شورایند ادامه داد : وقتی که ما حکم دیوان عدالت را گرفتیم چه کسی خبر دار شد؟ آیا ما هم نمی توانستیم این حکم را در فضاهای مجازی انتشار بدهیم ولی ما دنبال متشنج کردن فضای عمومی نیستیم.
وی در انتقاد به آنچه که گفته میشود این افراد از قبل روی این شخص بسته بودند، با سوگند به کلام ا… مجید بیان داشت: تمام حساسیتی که ما داریم برای دفاع از قانون است، و حسین زاده و هر کس دیگر هم اگر می بود باز همین حساسیت ها وجود می داشت.

اما تنها عضو شورا که در این جلسه نه یک کلمه در موافقت و نه در مخالفت صحبت کرد، سید کمال خوشکام بود.

گالری
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • ۶
تبلیغات