جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۸:۳۷ ب.ظ
حجت‌الاسلام و المسلمین سعادت فر در خطبه های نماز جمعه جیرفت:
فقر کشاورزان جنوب کرمان خسارتش کمتر از سونامی و زلزله نیست/ خرید تضمینی یا خرید تحقیری؟
متاسفانه یک سری سرمایه داران زالو صفت به جان کشاورزان ما افتاده اند و دارند شیره جان کشاورزان ما را می مکند. در همین زمان گوجه در تهران کیلویی ۲۵۰۰ تومان است اما کشاورز ما باید کیلویی ۴۰۰ بفروشد،آیا اینها ضعف مدیریت و برنامه نیست.

به گزارش سلام سبزواران، حجت‌الاسلام و المسلمین سعادت فر در خطبه های امروز(۱۳۹۷/۱/۳۱) نماز جمعه جیرفت در انتقاداتی از ضعف مدیریت و برنامه در جهاد کشاورزی گفت:

یکی از سوالهای اساسی که در جنوب استان مطرح است این است که چرا کشاورزی در برخی محصولات و در برخی سالها که متاسفانه زیاد هم تکرار می شود، منتج به تولید ثروت نمی شود و برداشت کشاورزان برای آنان مقرون به صرفه نیست؟

مقام معظم رهبری در سفر مبارک خود به شهرستان جیرفت فرمودند: دو چیز درباره جیرفت همیشه من را به فکر فرو می برد:۱- استعدادهای طبیعی و کشاورزی فوق العاده و بی نظیر این منطقه ۲- فقر و محرومیت زیادی که در این منطقه وجود دارد و غیر طبیعی است.

امروز شواهدی دال بر این مدعاست که کشاورزی این منطقه منتج به تولید ثروت نشده است؛ آمار بالای افراد تحت پوشش کمیته امداد در این منطقه یک شاهد این مدعاست، آمار پایین افراد تحت پوشش تامین اجتماعی که نشانه عدم وجود شغل های پایدار در منطقه است، و نیز پایین بودن مالیات در این شهرستان ها که نشانه کمبود درآمد مردم است، از شواهد دیگر این مدعایند
اما عوامل فقر در حوزه کشاورزی که درصد قابل توجهی از اقتصاد این منطقه را شکل می دهد چیست؟

ما در شرایط موجود می خواهیم کشاورزی را نقد کنیم یعنی در حالی که راه آهن نداریم، در شرایطی که برای صادرات هوایی امکانات نداریم، در گمرک و حمل و نقل مشکل داریم و صنایع تبدیلی و فرآوری هم ایجاد نشده

نکته اول: در مسائل کشاورزی تولید گران است، چون ما در مقوله بذر، کود و سمّ دارای رانت های جدی در سطح شهرستان هستیم.

بذر سیب زمینی که باید ۴۰۰هزار تومان باشد تا به دست کشاورز برسد حدود یک میلیون تومان می شود.
امل دیگر تولید گران، هزینه های بالا و خدمات بسیار ضعیفی که بیمه برای کشاورزان دارد.

نکته دوم: نبود برنامه در حوزه کشاورزی است؛ امروز اگر در زمین خود بخواهید خانه بسازید باید از شهرداری مجوز بگیرید که این مجوز برای شما قوانینی را اعمال می کند، اما در جهاد کشاورزی فاقد برنامه  هستیم.

کشاورز فکر می کند گوجه، خیار و پیاز منفعت دارد، چه کسی باید آینده را به کشاورز بگوید که این تولید برای تو مقرون به صرفه نیست، این نشانه ضعف و برنامه ریزی است.

جهاد کشاورزی می گوید: «ما برنامه داریم اما کشاورزان همکاری نمی کنند» اولاً هم کشاورزان باید همکاری داشته باشند ثانیاً هم برنامه باید ضمانت اجرایی داشته باشد.

کشاورزان عزیز باید به سمت کاشت محصولات استراتژیک و گیاهان با آب بری کمتر مثل گندم، گیاهان دارویی و دانه های روغنی بروند.

نکته سوم: مشکلات کشاورزان در عرضه محصولات است، در این زمینه یکی از مشکلات حمل نقل است. در حمل نقل راه آهن و هواپیما نداریم، اینها جای خود محفوظ اما کامیون ها به چه دلیل در زمانی که کشاورزان محصولاتشان روی زمین مانده، نرخ حمل نقل را به دو برابر افزایش می دهند؟ چرا نباید بر روی این مسائل توسط تعزیرات و قوه قضائیه ما نظارت بشود.

مشکل بعدی کشاورزان در عرضه محصول بسته بندی گران است. در همین زمانی که کشاورز ما به بسته بندی نیاز دارد، بسته ها و سبد ها قیمتشان تا دو برابر افزایش پیدا می کند. اینها تدبیر و مدیریت می خواهد همه این گرانی ها یعنی دست کردن در جیب کشاورز.

مشکل دیگر عرضه محصولات بحث دلالان و حتی کارخانجات تبدیلی است،  کارخانه های صنایع تبدیلی آمده اند به کشاورز کمک بکنند اما متاسفانه صنایع تبدیلی گاهی اوقات خودشان عامل مشکل هستند.

وقتی کارخانه ای می آید می گوید من گوجه را کیلویی ۲۰۰ تومان از کشاورز می خرم، چه دستگاهی می آید بر این کارخانه نظارت بکند؟ کجای این انصاف است؟ کشاورزی که این همه زحمت می کشد محصولش کیلویی ۲۰۰ تومان بفروش برود! و منفعت عمده را کارخانه دار ببرد.

یک سوال اینجا مطرح است؛ گوجه که در جیرفت تولید میشود و از کشاورز نهایت ۴۰۰ تومان خریداری می شود چرا باید در میوه فروشی های خود جیرفت کیلویی ۱۵۰۰ تومان قیمت داشته باشد این بی انصافی و ضعف در مدیریت است. نگویید باید مشکلات صادرات و حمل نقل حل بشود اینها دلالی و رانت خواری است.

متاسفانه یک سری سرمایه داران زالو صفت به جان کشاورزان ما افتاده اند و دارند شیره جان کشاورزان ما را می مکند.

در همین زمان گوجه در تهران کیلویی ۲۵۰۰ تومان است اما کشاورز ما باید کیلویی ۴۰۰ بفروشد، چقدر دلال و واسطه باید بخورد؟ آیا اینها ضعف مدیریت و برنامه نیست.

ضمن تشکر از دولت بابت خرید تضمینی اما باید گفت به واقع ما باید اسم این را بگذاریم خرید تحقیری و توهینی که می خواهیم ۳۷۰ یا ۴۰۰ گوجه اش را بخریم.

وی همچنین پیشنهاداتی را برای برون رفت از وضع موجود دادند :
۱- دولت یک سری مراکز عرضه مستقیم تولیدات کشاورزی جنوب را بدون واسطه در کشور ایجاد بکند و صنایع تبدیلی را موظف بکنند که محصولات را به قیمت مناسب بخرند.

۲- دولت حمل نقل دولتی را به کمک کشاورز بفرستد، فقر و محرومیتی که در بین کشاورزان جنوب استان کرمان وجود دارد خسارتش از یک زلزله و سونامی کمتر نیست. دستگاه های دولتی ما کلی ماشین دارند که می توانند با نرخ کمتر در اختیار کشاورزان بگذارند و بازار سوداگری حمل و نقل را بشکنند.

۳- نباید صرفاً دل در گرو بازارهای خارجی ببندیم بلکه باید بازارهای داخلی خود را که تشنه هم هستند مدیریت بکنیم.

کشاورزان باید تعاونی تشکیل بدهند و کشاورزی را دلسوزانه مدیریت کنند وگرنه کمتر کسی دلش به حال آنها خواهد سوخت.

نمایندگان مجلس، خصوصا نمایندگان جنوب استان همت کنند و در مجلس قانون بگذارند که وزارت جهاد کشاورزی ملزم باشد به تهیه برنامه کاشت و کشاورزان هم ملزم باشند به تبعیت از آن.

قوه قضائیه موظف است با رانت خواران کود، بذر و سم و دلالان فرصت طلب و سرمایه داران زالو صفت در حوزه خرید محصول و حمل نقل، برخورد قاطع  کند.

قوه مجریه باید برنامه ریزی، نظارت و کمک به کشاورز هم در تولید و هم در عرضه و فروش محصول داشته باشد تا کشاورز بتواند به قیمت خوب محصول را بفروشد.

از همه چیز مهمتر مسئله بیمه است؛ چرا بیمه باید تبدیل بشود به یک مجری که فقط شیره جان کشاورز را بمکد، بیمه باید تقویت بشود و کمک حال کشاورز باشد.

بعضی از کشاورزان مراسم تشییع گذاشتند برای هندوانه و گوجه، اما باید همت بکنید بجای این که نعمت های خدا را تشییع بکنید، بیایید آن زالو صفت ها، دلالان و آن کسانی که در عرصه خرید بذر و کود و سم و خرید محصولات و حمل و نقل کشاورزی خیانت می کنند تشییع بکنید.

امیدوارم خداوند متعال مدیران دلسوز ما را توفیق عنایت بفرماید و آن مدیرانی که دغدغه محرومین و جامعه را ندارند اگر قابل هدایت هستند، هدایتشان کند و الا ذلیل و خوار و رسوایشان بفرماید.

خطیب جمعه جیرفت هم چنین در بخش دیگر خطبه های خود با اشاره به روز پاسدار و تلاش ها برای تضعیف این نهاد انقلابی افزودند:

امام خمینی(ره) پیرامون سپاه پاسداران فرمودند: نگذارید اینها تضعیف کنند پاسداران انقلاب اسلامی را، اینها در خدمت انقلاب هستند، شیاطین می خواهند اینها را تضعیف کنند. حضرت امام(ره) تضعیف سپاه را کار شیاطین می داند.

در جایی دیگری می فرمایند: امریکا اگر یک روزی بنایش بر این باشد که بیاید اینجا و شلوغ کاری کند ما جوانان پاسدار نیاز داریم.

آن کسانی که قلبشان امریکایی است و دل در گرو محبت و ارتباط با امریکا دارند آنها حق دارند که سپاه را تضعیف کنند آنها حق دارند که بگویند ما دو نیروی نظامی در کشور نیاز نداریم، و از عهده پرداخت حقوق برای دو ارگان نظامی بر نمی آییم.

کسانی که به مسائل مالی سپاه خرده می گیرند خوب است بدانند که حضرت امام خمینی(ره) فرمودند: دولت لازم است در تقویت قوای مسلح خصوصا پاسداران انقلاب کوشش کنند و نقیصه و کمبود آنها را رفع نمایند و شورای انقلاب و مجلس شورای اسلامی بودجه نیروهای مسلح خصوصا سپاه را به صورت شایسته تصویب که تقویت اینان حافظ استقلال کشور و ادامه نهضت اسلامی است.

شهید اثنی عشری در وصیت نامه اش نوشته است: هر دینی دارای رهبانیت و ریاضت هایی برای رشد و پیشرفت معنوی است اما پیامبر(ص) فرمودند: حرکت معنوی نظام اسلامی در گروه توجه به جهاد است.

همه ما بدهکار به انقلاب و خون شهدا هستیم، تنها کسانی که دین خودشان را به نظام ادا کردند و طلبکار نظام هستند شهدای عزیز ما هستند، من و شما ها و حتی جانبازان و ایثارگران به نظام مقدس جمهورس اسلامی بدهکاریم و باید برای رشد آن در همه زمینه ها تلاش وافر داشته باشیم.

گالری
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • ۶
تبلیغات