پنج شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۱:۵۵ ق.ظ
با پایان سفر دوم رئیس جمهوری به کرمان؛
صفر تومان؛ سهم جنوب کرمان از ۲۰هزار میلیاردتومان پروژه های صنعتی استان
نواب کمالی
چرا جنوب کرمان سهمی از مجموع ٢٠ هزار میلیارد تومان افتتاحیه ها و کلنگ زنی های طرح های صنعتی و معدنی سفر استانی رئیس جمهور نباید داشته باشد، در حالی که سومین ذخایر معدنی کشور را داراست و به بهشت معادن ایران مشهور است؟

سلام سبزواران: دومین سفر استانی رئیس جمهور و هیأت دولت به استان کرمان به پایان رسید و از این سفر هم آبی برای جنوب کرمان گرم نشد.
سفری که علی رغم سه بار تعویق، بالاخره در روز پنج شنبه ۱۲ بهمن انجام شد.
همانطور که از قبل اطلاع رسانی شده بود در این سفر توسط رئیس جمهور و وزرای ایشان بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان طرح صنعتی و معدنی افتتاح شد و به همین اندازه هم کلنگ زنی پروژه و آغاز عملیات اجرایی صورت گرفت.
و اما سهم جنوب کرمان با برخورداری از جمعیت حدود یک میلیون نفری (بیش از یک سوم جمعیت استان) و دارای سومین ذخایر معدنی کشور از این ۱۰ هزار میلیارد تومان افتتاحیه طرح های صنعتی و معدنی در استان، صفر تومان بود.
هر چند که انتظار میرفت با سفر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به جیرفت و عنبرآباد حداقل یک سری اقدامات زیرساختی و ایجاد بستر مناسب توسعه صادراتی محصولات این منطقه و از جمله کلنگ زنی ریل در این منطقه صورت گیرد.

تمام دستاورد سفر آخوندی برای جیرفت و عنبرآباد
اما در این مورد هم سر جنوب باز بی کلاه ماند، و علی رغم آنکه پروژه همزمان راه آهن کرمان -سیرجان در این سفر عملیات اجرایی آن آغاز و چارچوب آن توسط رئیس جمهور مصوب شد، اما پروژه راه آهن سه راهی بم -جیرفت، علی رغم تلاش های بسیار نماینده، کلنگ زنی آن صورت نگرفت و وزیر فقط از شروع طراحی و در دست اقدام بودن مطالعات این خط ریلی که در ادامه قرار است به جاسک برسد خبر داد.(این یعنی اینکه این طرح علی رغم چندین سال از شروع مطالعات و همزمانی با پروژه راه آهن کرمان -سیرجان، هنوز در مرحله طراحی و مطالعات است و هیچ گونه تامین اعتبار و سرمایه گذاری برای آن در این دولت صورت نگرفته است!) البته وزیر امیدواری هایی هم دادند که تا به مرحله نتیجه رسیدن بسیار فاصله دارد.
بعنوان یک خبرنگار که از ابتدای سفر وزیر همراه ایشان بودم میتوانم بگویم تمام دستاورد این سفر برای این منطقه، فقط و فقط افتتاح یک دستگاه ماهواره ای (فاصله سنج) در فرودگاه جیرفت و افتتاح نمادین پل دوم سقدر بود و برای اینکه خالی از عریضه نباشد ۱۰۵ کیلومتر راه روستایی و ۵۶ کیلومتر بزرگراه هم که در این سالها توسط عزیران زحمتکش راه و شهرسازی جنوب تکمیل گردیده و قبل از این به بهره برداری رسیده بود در این سفر باز توسط ایشان افتتاح گردید، طرح هایی که در بودجه روتین سالهای قبل مصوب شده بود و هیچ ارتباطی به سفر اخیر رئیس جمهور محترم و هیئت دولت نداشت.
دیگر هر چه بود بازدید بود و وعده، وعده های بررسی و پیگیری در آینده و فرمایش و دستور و…
در کهنوج و چهار شهرستان جنوبی اما وضع از این هم بدتر بود. حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهوری به شهرستان های رودبار جنوب و قلعه گنج و آذری جهرمی وزیر ارتباطات به شهرستان های کهنوج و منوجان سفر کرده بودند و متاسفانه جز بازدید از یکی دو طرح بنیاد در قلعه گنج و معدن تیتانیوم کهنوج و البته سخنرانی در این شهرستان ها حتی یک افتتاحیه و کلنگ زنی هم توسط آنان صورت نگرفت.

اجحاف و بی عدالتی هیأت حاکمه استان در حق جنوب

حالا چرا جنوب کرمان سهمی از مجموع ٢٠ هزار میلیارد تومان افتتاحیه ها و کلنگ زنی های طرح های صنعتی و معدنی استان نباید داشته باشد، در حالی که سومین ذخایر معدنی کشور را داراست و به بهشت معادن ایران مشهور است؟
استاندار کرمان رقم اشتغال در سال گذشته در این استان را ۴۶ هزار نفر عنوان کرده اند، خوب است استاندار محترم بگویند سهم جنوب کرمان با هفت شهرستان از این تعداد اشتغال چقدر بوده است؟ اگر بیشتر از ۴ هزار نفر که آنهم اکثرا دریافتی های وام های خوداشتغالی بوده اند اعلام نمایند؟
تا کی باید در حق جنوب استان از سوی هیأت حاکمه این استان اجحاف و بی عدالتی صورت بگیرد؟
در حالی که در تمام این سالها شهرستان های شمالی استان گام های بزرگ تحول صنعتی را بر میداشتند و علاوه بر قطب مس بودن، الان است که به قطب فولاد و پتروشیمی هم در کشور تبدیل شوند، اما یک گام برای صنعت در جنوب این استان برداشته نشد و ما باید دلخوش به این باشیم که یک کارگاه MDF توسط استاندار در این منطقه افتتاح شده است(و رسانه هایی با آب و تاب آنچنان از این مسأله بزرگنمایی کنند که انگار یک جهش بزرگ صنعتی در این منطقه اتفاق افتاده است)
تا کی میخواهد ستون فقرات اقتصاد این منطقه بر کشاورزی ورشکسته ثابت باشد، البته آنهم دیری نخواهد پایید با انتقال آب سرشاخه های هلیل برای صنایع کرمان و خشکیدن آبهای زیرزمینی این منطقه در پی این انتقال به فنا کشیده شود.

 هر چه می کشیم از بی عرضه گی مسئولان خودمان است

سال ٩١ بود که سرمایه گذار معادن بهرآسمان با راه اندازی هلدینگ معدنی در این منطقه متعهد شده بود که یک سرمایه گذاری ٨ تا ١٠ هزار میلیارد تومانی در ظرف مدت ٧ سال که میتوانست پایه اقتصاد جیرفت را متحول کند انجام دهد اما با بی عرضه گی مسئولین این شهرستان و استان بعد از گذشت ۵ سال سرمایه گذاران هنوز اندر خم یک کوچه بنام خرس آسیایی و محیط زیست بسر میبرند. انگاری که قوانین زیست محیطی مختص جنوب کرمان است و فقط این منطقه است که خط قرمز محیط زیست است(شک نکنید در این مورد هم دست هایی برای عدم توسعه و در عقب ماندگی مفرط نگه داشتن این منطقه در کار است و نشان به همان نشان که میخواستند سازمان صنعت و معدن جنوب کرمان را هم منحل و تقلیل به یک اداره بدهند اما با پیگیری هایی که در زمان نماینده سابق صورت گرفت ناکام ماندند)
ما هر چه می کشیم از بی عرضه گی مسئولین خودمان می کشیم و نباید کس دیگری را سرزنش کنیم. فرماندار جیرفت در این پنج سال برای راه اندازی معدن هنزاکوئیه بهرآسمان که از لحاظ ذخیره معدنی گفته می شود به گل گهر تنه میزند چه کرده است؟
جنوب فقط یک آب هلیل داشت که آن را هم طمع ورزان مرکز نتوانستند تاب بیاورند و میخواهند به نام شرب اما در واقع به کام صنایع آن را هم از این منطقه بگیرند. انتقال آب از دریای عمان هم که تا دیروز می گفتند برای جنوب کرمان است در این سفر و با صحبت های رئیس جمهور در سیرجان مشخص شد که آنهم برای مصارف صنعتی شمال استان و نیز استان های یزد و خراسان جنوبی با مشارکت بخش خصوصی است.

در اندیشه کارگزارانی مقوله ای بنام عدالت وجود ندارد
رئیس جمهور به جنوب کرمان نیامد به قول خودش چون طرحی برای افتتاح در این منطقه وجود نداشت و این از مسلمات دیدگاه های اقتصادی کارگزاران لیبرال است که فقط و فقط طرح ها و پروژه های توسعه محور است که برای آنان ضریب دارد و این وسط یک میلیون نفر هم در یک منطقه زیر چرخ های توسعه ای منطقه ای دیگر له شوند برای آنان هیچ اهمیت ندارد و آنان نهادهای حمایتی را مسئول رسیدگی به این افراد می دانند.
در نظر تکنوکرات های لیبرال توسعه مقدم بر همه چیز و حتی عدالت است و اصلا مقوله ای بنام عدالت اجتماعی و تلاش برای احیای حقوق مستضعفین در منظومه فکری آنان جایی ندارد، و از اول هم توقع بی جایی بود که از این سفر و از این دولت آبی برای جنوب کرمان محروم و مستضعف گرم شود.

✍به قلم نواب کمالی، چاپ شده در نشریه سکوت

گالری
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • ۶
تبلیغات