شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۳:۰۱ ب.ظ
«حاج قاسم» جنگید؛ «آقاعزیز» آباد کرد
مناطقی که فرمانده کل سپاه پاسداران برای چندمین بار طی سالیان گذشته در آنها حضور یافته است؛ مناطق محرومی در مرز استان کرمان و سیستان و بلوچستان هستند که سالیان متمادی همواره در محاصره محرومیت و البته در معرض تاخت و تاز اشرار تا دندان مسلح بودند

به گزارش سلام سبزواران، سرلشکر «محمدعلی عزیزجعفری»، فرمانده کل سپاه پاسداران، هفته گذشته به همراه «سردار عبادالله عبدالهی»، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الأنبیاء برای افتتاح تعدادی از پروژه‌های عمرانی و محرومیت زدایی سپاه در جنوب استان کرمان به این منطقه سفر کرد.

سردار جعفری، در این سفر از طرح‌های اجرا شده سپاه پاسداران در شهرهای رودبار، قلعه‌گنج، منوجان و روستاهای تکل‌حسن و چاه حسن بازدید کرد.

یکی از اصلی‌ترین پروژه‌های این سفر، افتتاح ۵۰ واحد مسکونی ساخته شده توسط سپاه برای مردم در منطقه محروم تکل‌حسن بود.

پروژه‌ای که سپاه، پیش از این، همانند آنرا در منطقه قلعه‌سیمون و در نزدیکی استان تهران نیز اجرا کرده بود.

فرمانده سپاه پاسداران، پس از این بازدیدها، در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استانداری کرمان حضور یافت و در سخنانی تأکید کرد:

«حل بحران اقتصادی کشور سخت‌تر از جنگ تحمیلی نیست اما نوع نگاه ما به اقتصاد باید تغییر کند. در ابتدای جنگ هم مشکلی که با بنی‌صدر داشتیم همین بود که نگاه او به جنگ فرق می‌کرد و نگاه جهادی و مردمی نداشت اما بعد از او همه چیز تغییر کرد و خوشبختانه در جنگ موفق شدیم.»

*مناطقی که فرمانده کل سپاه پاسداران برای چندمین بار طی سالیان گذشته در آنها حضور یافته است؛ مناطق محرومی در مرز استان کرمان و سیستان و بلوچستان هستند که سالیان متمادی همواره در محاصره محرومیت و البته در معرض تاخت و تاز اشرار تا دندان مسلح بودند.

مناطقی دور افتاده از مرکز کشور که داغ محرومیت آنها به دوران پهلوی اول و قبل از آن بازمی‌گشت و اشرار و قاچاقچیان مسلح نیز با طمع به موقعیت استراتژیک این مناطق و محرومیت آنها؛ ارض مسطحی را برای سیطره خود یافته بودند.

اما «لشکر ۴۱ ثارالله» در دهه شصت، همزمان با حضور در جبهه‌های نبرد در غرب کشور، از امنیت‌بخشی به مردم این مناطق نیز غافل نماند و سردار سلیمانی با فرستادن برخی سرداران لشکر ثارالله و یگان‌هایی از این لشکر به مناطق یاد شده؛ در کنار یگان‌های ژاندارمری و کمیته انقلاب اسلامی، عزم سپاه برای نبرد بی‌امان با اشرار مسلح را نیز اثبات کرد.

لحظه لحظه خاک تکل‌حسن، نمداد، چاه‌دادخدا، اِوِرتین، کویر بشاگرد… و غیره، خاطره‌هایی از ایثار و جانبازی فرماندهانی از سپاه را نیز در خاطر دارد که در دهه شصت و پس از آن، برای امنیت این مناطق و تثبیت آن جان خود را فدای مردم سنی و شیعه کردند.

سیطره یگان‌های سپاه و نیروی انتظامی در این مناطق بعدها به سرتاسر کویر شرقی ایران و سیستان و بلوچستان نیز تسرّی یافت و مناطقی که اشرار در روزگاری حتی برخی روستاهای آن را نیز به اشغال خود درمی‌آورند و نوامیس مردم را نیز با خود می‌بردند؛ به برکت مجاهدت رزمندگان و شهدای سپاه و ناجا؛ امروز به عرصه‌ای برای سازندگی و آرامش بیشتر تبدیل شده است.

شاید برای مخاطبان محترم جذاب باشد که سپاه پاسداران از ابتدای سال‌های حضور در این مناطق، همزمان با عملیات‌های گسترده علیه اشرار و مواد مخدر، طرح‌هایی برای پیشرفت منطقه را نیز به اجرا درآورد که «طرح احرار» سردار سلیمانی برای ایجاد فرایندهای نوین کشاورزی در منطقه نیز از جمله آنها بود.

گالری
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • ۶
تبلیغات