چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۸:۲۸ ب.ظ
با کنسرت مخالف نیستیم اما با زوال مفاهیم عالی هنر و فرهنگ مخالفیم
نواب کمالی
موسیقی اگر به شکل صحیح برگزار شود، وظیفه همه و ازجمله هر انقلابی پیرو رهبری است که از آن حمایت می کند، نه آنکه ضوابط شرعی اش خلاصه شود در شروع مراسم با تلاوت قرآن و سرود ملی و بعد در ادامه از یک شوی رسمی چیزی کم نداشته باشد!

هر چه بیشتر از این دولت میگذرد ضرورت بازخوانی دو کتاب “توسعه و مبانی تمدن غرب” و “حلزون های خانه به دوش” در نقد جریان روشنفکری از معلم فرهنگی انقلاب اسلامی شهید سید مرتضی آوینی بیشتر حس می کنم

بیراه نگفته اند بعد از گذشت دو دهه از دوران کارگزاران مرحوم هاشمی رفسنجانی عده ای عزم خود را جزم کرده اند که ملت ایران و انقلاب بیست سال جلوتر رفته آنان را دوباره به آن دوران برگردانند، و این است که خطر #ارتجاع واقعا جدی است و رهبری معظم هم آن را در دیدار اخیر خود گوشزد کردند.
از تجمل گرایی و خوی اشرافی گری مسئولین، شکاف طبقاتی و عدم توجه به مستضعفین و روزبروز فقیرتر شدن آنان، ولنگاری فرهنگی و… همه و همه نشان از ارتجاع به آن دوران است.
اما در نقد جریان همیشه طلبکار روشنفکری، انگاری که انتقادات سید شهیدان اهل قلم در کتاب حلزون های خانه به دوش نه مختص آن روزگار و ربع قرن پیش بلکه برای امروز هم نوشته است و وقتی که میخوانی می بینی چقدر این مفاهیم تازه است:
«وارونگی بشر جدید چنین اقتضا دارد که همه‌چیز وارونه شود وکلمات به مفاهیمی وارونه حقیقت دلالت یابند. اگر هنر همواره تا پیش از جاهلیت جدید، معنای «کمال» داشته است و اهل کمال را هنرمند می‌خوانده‌اند، مقتضای وارونگی مفاهیم در عصر جدید آن است که لفظ هنر به مفهوم «زوال» دلالت داشته باشد و هنرمندان ـ آن‌چنان که بوده‌اند ـ فاسدترین مردمان باشند»

تنزل مفاهیم عالی هنر و فرهنگ و موسیقی که میتواند یک ملت را به حرکت وادارد به رقص و شو و اجرای لمپن هایی که جز تخدیر جوانان و به بیراهه بردن از مسائل اصلی هیچ حاصلی را درپی ندارد( #زوال محض) مصادف با کار فرهنگی عالی و حرکت فرهنگی خوب میدانند و کافی است کسی با آن مخالفت کند، هزار و یک انگ از متحجر، واپس گرا، مخالف شادی مردم و… به او می چسبانند.
می گویند انقلابی ها دیدشان نسبت به موسیقی متحجرانه است وبا موسیقی مخالف اند، اما به این تعابیر از مقام معظم رهبری درباره موسیقی و کنسرت موسیقی توجه کنید: “موسیقی یک نعمت، یک امر خدادادی و منطبق بر فطرت انسان است. موسیقی میتواند انسان را به تعالی برساند، موسیقی میتواند انسان را و جامعه را به تحول و انقلاب روحی بکشاند.”
و درباره کنسرت موسیقی هم ایشان میفرمایند: کنسرت های موسیقی اگر به شکل صحیح اجرا بشود یکی از محاسن هر تمدنی میتواند باشد وغرب در این زمینه از ما جلو بوده وچقدر خوب است ما هم نوع خوب موسیقی را در کنسرت ها با شرائط خودش، مؤمن و غیرمؤمن ما گوش بدهد، لذت ببرد، و پول برایش خرج کند.(عین تعبیر رهبری)
ایشان در ضمن این تعابیر بلند خود از موسیقی، تعاریف خود از موسیقی های غلط و لهوی هم دارند و تکلیف ما را هم در رابطه با آنان مشخص می سازند.

خلاصه آنکه موسیقی اگر به شکل صحیح و بارعایت ضوابط شرعی و قانونی برگزار شود، وظیفه همه و ازجمله هر انقلابی پیرو رهبری است که از آن حمایت می کند، نه آنکه ضوابط شرعی اش خلاصه شود در شروع مراسم با تلاوت قرآن و سرود ملی و بعد در ادامه از یک شوی رسمی چیزی کم نداشته باشد!

♦️پ.ن: علی رغم آنکه مطلب قبلی سلام سبزواران درباره کنسرت سالن شهید مداحی پور را نگارش و تنظیمش هیچکدام بنده انجام ندادم، اما چون مدیر کانال بنده هستم، باید عرض کنم جز یک مورد که غلو شده بود(آنهم با کنار رفتن روسری یکی دو خانم در هنگام شادی و کف زدن از عبارت “کشف حجاب” در نوشتار یاد شده که من این مورد را اصلاح می کنم)، اما بقیه موارد واقع شده و این را در مصاحبه هایی که با شاهدان عینی در چند مورد داشتم آنان تأیید کردند.
ضمن آنکه از روز اول اعلام داشتیم اگر شما مدعایی غیر از آنچه گفته شده دارید فیلم کامل مراسم را به نمایش بگذارید که حاضر نشدند این کار را انجام بدهند.
بعلاوه اینکه اگر می فهمیدند این کنسرت موسیقی مشکل ندارد چرا مخفیانه وبه قول خودشان افراد خاص را دعوت کردند؟
اینکه توهین بالاتر به مردم است که خودرا خاص و بالاتر از مردم بدانید وبعد بگویید اگر عمومی اش میکردیم بعضی ها فرهنگ لازم را نداشتند و اتفاقاتی تو این مراسم می افتاد که قابل کنترل نبود!
چرا جریان روشنفکری همیشه خود را از دماغ فیل افتاده می بیند و بقیه را بی فرهنگ و عقب مانده و…
مقایسه می کنند شهر جیرفت را با شهرهای دیگر و این که ما نباید از آن شهرها عقب بمانیم وتنها مصداق پیشرفت راهم کنسرت می دانند اما یادشان میرود که آن شهری که می گویند کنسرت داشته، تعداد کتابخانه های عمومی اش هم ۳۰برابر ماست، تعداد سینماها، فرهنگ سراها، مجتمع های رفاهی فرهنگی وگردشگری، بوستان خانواده، شهربازی و فضای سبز ودیگر زیرساخت های ایجاد کننده نشاط اجتماعی اش را هرگز نمی بینند و نشاط و شادی را فقط در یک کلمه کنسرت خلاصه می کنند و بس.

گالری
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • ۶
تبلیغات