چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ | ۲۰:۵۲ ب.ظ
انتقال آب هلیل رود گام برداشتن در مسیر نابودی جنوب کرمان است
سیدجمال خوشکام
آیا در شرایط کنونی که همگان بر طبل بحران کم آب می کوبند و آن را یک تهدید برای آینده کشور می خوانند، اجرای پروژه انتقال آب حوزه به حوزه کاری کارشناسی است زیرا با آباد کردن یک منطقه، گام برداشتن برای نابودی منطقه ای دیگر است.

به گزارش سلام سبزواران، سیدجمال خوشکام مدیرومسؤل نشریه مهتاب شرق در شماره ۳۰ این نشریه نوشت:

با توجه به اینکه حیات اقتصادی جنوب کرمان وابسته به کشاورزی است و از سوی دیگر خشکسالی های متوالی و برداشت های بی رویه منابع آب باعث شده تا سطح آب های زیر زمینی در جنوب استان کرمان پایین رفته و کیفیت آب ها نیز تحت تاثیر قرار گیرد،  لذا طرح انتقال آب از سرشاخه های هلیل رود گام برداشتن در مسیبر نابودی جنوب استان کرمان است.

حیات دوباره تالاب جازموریان که امروز به دلیل دست اندازی های ناصحیح انسانی و برداشت های بی رویه آب در مناطق بالا دستی سرشاخه های تامین کننده آب بی رقم شده منتظر تدبیری از سوی مسئولان است که مهمترین تدبیر منتفی شدن انتقال آب از سرشاخه های هلیل رود آن هم با هزینه های سرسام آور است.

آیا در شرایط کنونی که همگان بر طبل بحران کم آب می کوبند و آن را یک تهدید برای آینده کشور می خوانند، اجرای پروژه انتقال آب حوزه به حوزه کاری کارشناسی است زیرا با آباد کردن یک منطقه، گام برداشتن برای نابودی منطقه ای دیگر است.

برای مردم جنوب استان کرمان بحث مبداء و مقصد انتقال آب از سرشاخه های هلیل رود جای تعجب دارد که به چه قیمتی باید این پروژه اجرا شود زیرا به گفته کارشناسان منشاء ۳۰ درصد از ریزگرده های کشور که امروز به مهمان ناخوانده معروف است از جازموریان نشات گرفته است و مسئولان به جای حل این بحران با انتقال آب سرشاخه های هیلیل رود که تامین کننده آب تالاب جازموریان است به سوی بحرانی ترشدن این مساله حرکت می کنند.

جای سوال است که انگیزه مسئولان از انتقال آب از سرشاخه های هلیل رود چیست و  به راستی، چرا مسئولان و متوالیان این طرح با چنین شرایط نگران کننده ای یعنی کمبود شدید آب در حوضه آبریز تالاب جازموریان بازبرای نهایی کردن این طرح تلاش می کنند.

امید است که مسئولان جنوب استان کرمان بویژه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی سکوت خود را شکسته و برای نجات تالاب جازموریان که روزگاری نه چندان دور زیستگاه  پرندگان، جانوران و آبزیان و یکی از منابع اصلی تولید علوفه دام های این منطقه بود چاره اندیشی کنند و همانند نمایندگان استان خوزستان برای جلوگیری از نهایی شدن این طرح تلاش کنند.

گالری
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • ۵
  • ۶
تبلیغات